Menu

„Well-being” jako siła napędowa wydajności

Wydaje się, że firmy wdrażają strategie "well-being", aby postawić tick w odpowiedniej rubryce, a nie po to, aby naprawdę poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucia ich pracowników. Zastanówmy się, jaka jest różnica między wysoką wydajnością a dobrym samopoczuciem i czy idą one ze sobą w parze.

Dobrostan jest wykorzystywany, jako strategia zwiększania wydajności firmy

Dobre samopoczucie jest siłą napędową wydajności, a bez niego wydajność spada. Nastąpił niepokojący wzrost osób doświadczających wypalenia zawodowego, stresu i poważnych chorób pokrewnych. 
Aby pomóc pracownikom firmy wdrażają programy well-being’owe, mające na celu poprawę poziomu szczęścia i zdrowia pracowników. Ci w rezultacie lepiej wykonują pracę.

Jednak, aby poprawić samopoczucie w miejscu pracy, programy muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Nie wszyscy w biurze potrzebują tego, co oferuje kadra kierownicza.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zajęcia jogi w porze lunchu, czy też o zdrowszą poranną herbatę, firmy i liderzy muszą słuchać specyficznych potrzeb członków personelu i umożliwiać im wdrażanie własnych strategii dobrego samopoczucia. Podejście dostosowane do potrzeb sprawi, że pracownicy poczują się docenieni.

Czy programy well-being są najlepszym podejściem?

Parafrazowe słowo "doborstan" obejmuje wiele obszarów, w tym zdrowie psychiczne i fizyczne, a wszyscy postrzegają dobrostan inaczej. Strategie dotyczące dobrostanu, takie jak zajęcia z medytacji i zabawy w biurze nie mają wpływu, chyba, że są odpowiednie i zapewniają korzyści dla wszystkich.

Ważne jest, aby upewnić się, że jeśli wdrażamy dane podejścia w miejscu pracy to osiągną one wysoką wydajność, nie izolując niektórych osób w tym samym czasie.

Firmy powinny budować kulturę dobrostanu, która pozwala jednostkom określić, czego potrzebują, aby zapewnić im więcej energii w ciągu dnia, aby odmłodzić ich ciała i umysły. Osiągnięcie dobrego samopoczucia nie jest celem, ale jest integralną częścią pomagania pracownikom w osiągnięciu wysokiej wydajności.

Osiągnięcie dobrego samopoczucia może skutkować wyższą wydajnością

Każdy z nas próbował kiedyś wykonać zadania w pracy, gdy czuł się ospały, zmęczony i pozbawiony motywacji psychicznej. Efekty takiej pracy na pewno nie były najlepszej jakości. 

Kształcenie personelu na temat znaczenia dobrostanu może pomóc w wykonywaniu lepszej pracy. Pracownicy są bardziej wydajni w pracy i czują pozytywne nastawienie do życia. Ważne jest, aby porozmawiać na temat połączenia między życiem zawodowym a prywatnym oraz uczyć, że praca i zobowiązania życiowe idą w parze.

Pracownicy powinni dążyć do "równowagi między życiem zawodowym a prywatnym", czyli mieć możliwość wprowadzać w życie zawodowe i prywatne te same elementy, które sprawiają, że czują się dobrze. Dzięki temu wydajność nadal jest celem końcowym, a poprawa samopoczucia może pomóc w osiągnięciu tego celu.

Polecamy nasze autorskie narzędzie do badania dobrostanu pracowniczego „Vitamin TAW”. Więcej informacji TUTAJ

Autor AGW. Źródło: www.theceomagazine.com